Neden Ceviz?

Taze CevizBiz ceviz yetiştiren bir babanın çocuklarıyız. Okuduk, iş hayatına atıldık, yurtdışına açıldık, farklı kültürler tanıdık, değerlerimiz değişti ve hayatta asıl önemli olanın ne kadar kazandığın değil ne kadar mutlu olduğun kanısına şanslıyız ki erken yaşta varabildik.

Babamızın, ailemizin yanına dönmeye karar verdik. Ne iş yapacağımıza sonrasında karar verecektik.

Araştırdık, okuduk ve anladık ki sahip olduğumuz tabii kaynaklar hızla kayboluyor,bitki ve hayvan türlerinin nesli azalıyor, nüfüs hızla artıyor, binalar yükseliyor, yerleşim alanları daralıyor aynı oranda beslenme,temiz hava ve su temini zorlaşıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı 2010 yılında bir rapor yayınlıyor. Rapora göre tabii kaynakların hızla azalması ile önümüzdeki 50 yılda yoksullukla mücadele etmek zorunda kalacağımızı ve dünyadaki toplam orman varlığında hızlı bir gerileme yaşandığını belirtiyor.

Tüm bu araştırmalar neticesinde geleceğin meslek seçimleri kritik hale geliyor, liderlerin seçimleri değişiyor, ekonomi ve finans eğitimi yanı sıra tarımda rağbet görüyor. Prince William`ın, Cambridge Üniversitesi tarım bölümünde eğitim aldığını ise bu haberden öğreniyoruz.

Biz de ziraat mühendisi kardeşimizin bilgisi, babamızın tecrübesi ile işimizin tarım olmasına karar veriyoruz.

Cevizi seçiyoruz çünkü ülkemiz cevizin anavatanı. Ancak günümüzde üretim, iç tüketimi dahi karşılayamamakta ve yıllık tüketimin yaklaşık  %60 ‘ı ithal edilmektedir.

Ceviz alırken dikkat edilmesi gereken noktaları bu yazımızda belirtmiştik, ithal ceviz yerine kendi topraklarımızın cevizini tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s